Linnamuuseumi veenäitus ootab viimast korda külla

Laupäeval, 27. aprillil kell 14 toimub Kiek in de Kökis raamatu „Puhas vesi Tallinna ajaloos” esitlus ja viimane kuraatorituur.

Tallinna Linnamuuseumi ja Tallinna vee ühistöös on ilmunud “Puhas vesi Tallinna ajaloos”, koostajaks arheoloog Villu Kadakas, kujundajaks Johanna-Mai ja Kaur Riismaa.

Puhas vesi on elu eeldus. Ikka on asustus koondunud sinna, kus puhta veega allikas või jõgi lähedal. Kui allikate ja kaevude veest enam ei piisanud, rajati Tallinnas omaaegse suursaavutusena juba 14. sajandil kivist veejuhe Ülemiste järvest Harju väravani. Sealt edasi täitis vesi vallikraavi linna lõuna ja idaküljel, käivitades mitme veski rattad.

Tallinna veekasutuse ajalugu valgustab linna arengut kõige elulisemast küljest. Kuidas voolas vesi Härjapea jões, keskaegsetes kaevudes ja veerennis ning kuidas linlased selle kätte said? Kuidas kaladega segatud Ülemiste järve veest sai lõpuks puhas kraanivesi, mida tallinlased võivad rahumeeli joogiveena tarvitada?

Raamat põhineb 2018. aasta kevadel Kiek in de Kökis avatud näituse „Puhas vesi. Tallinna veevarustuse lugu“ materjalidel. Nagu näitus, nii ka lugu pakub ajalooliste piltide ja ajaloolaste jooniste vahendusel ülevaadet Tallinna veevarustuse varasemast ajaloost. Näituse koostamisel on kasutatud Tallinna Linnamuuseumi kogusid ning kunagise munitsipaalettevõtte Tallinna Vesi praeguseks kaotatud muuseumi arhiivimaterjale, mis on nüüd AS Tallinna Vesi valduses.

Raamat on
28. ja 29. aprillil müügil Kiek in de Kökis soodushinnaga 15 €, edaspidi ka müügil ka Tallinna Linnamuuseumis.
Loe lähemalt

Laupäeval, 27. aprillil kell 14–17 toimub Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis teemapäev ja arheoloog Villu Kadaka viimane kuraatorituur näitusel “Puhas vesi. Tallinna veevarustuse lugu”. Näitust Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis (Komandandi tee 2) on veel võimalik näha kuni 28. aprillini.

14.00–14.15 Raamatu “Puhas vesi Tallinna ajaloos” esitlus
14.15–15.15 Arheoloog Villu Kadaka kuraatorituur näitusel “Puhas vesi. Tallinna veevarustuse lugu”.
14.00–17.00 Töötuba “Ülemiste vanakese värvilised jäljed” lastele ja ka igas vanuses huvilistele. Tutvustame erinevaid akvarellitehnikaid.

Osalemine muuseumipiletiga. Palume registreerida SIIN
Täpsem info tel 6446686.

Loe lähemalt näitusest SIIN