Video: Kaunissaare ja Aavoja veehoidlatesse asustati kohamaime

Sel nädalal asustati Kaunissaare ja Aavoja veehoidlatesse ning viimasest allavoolu liikuvale jõelõigule ühtekokku 4000 kohamaimu. Maimusid asustati veehoidlasse kohalike kalameeste initsiatiivil, kes lõid selle tarbeks MTÜ Kehra Kandi Kalavarud. Et koha toitub lepiskaladest, kes kipuvad veekogus muda üles keerutama, siis loodetavasti paraneb tänu kohale ka vee kvaliteet.

Ülemiste veepuhastusjaama opereerimisjuhi Martin Haugi sõnul on Kaunissaare üheks strateegiliseks punktiks meie pinnaveehaardesüsteemis, mstõttu mõjutab sealse vee kvaliteet ka pinnaveehaarde terviksüsteemi. Meie pinnaveehaare laiub umbes 1800 ruutkilomeetril ja selle moodustavad Ülemiste järv, kaks veehoidlat ja neli hüdrosõlme, mille kaudu saab vajadusel Ülemiste järve vett juurde juhtida. 

MTÜ Kehra Kandi Kalavarude esimehe Marko Teppani sõnul on see idee juba umbes kümme aastat vana aga selle kevade alguses viidi projekt Facebooki, kust tuli projektile palju toetajaid. Seepeale loodi MTÜ, asuti taotlema lube ja küsima kalu. Projekti toetasid nii eraisikud, vald kui ka kaks ettevõtet, sh Tallinna Vesi. Kohamaime asustatakse veehoidlasse järgneva viie aasta jooksul. Koha näol on veekogu mõistes tegemist täiesti uue kalaliigiga.

Tallinna Vee tegevus omab igapäevast mõju ümbritsevale looduskeskkonnale, mistõttu on esmatähtis suhtuda ümbritsevasse vastutustundlikult ja hoolitseda oma veevarustussüsteemi eest kogu selle ulatuses. Seega on meil väga hea meel panustada kohalike kalameeste poolt veetavasse projekti, millega läbi kohamaimude istutamise veehoidlate elurikkust suurendatakse.

Reporteri uudislugu vaata siit. 

Lühivideost näed ja kuuled täpsemalt, kuidas maimude asustamine käis ning miks see kõik oluline on: