Ülemiste järv on tähtis iga tallinlase jaoks 

Augustis toimus Tallinna Vee 52. jooks ümber Ülemiste järve, millest võttis osa üle 500 tervisesportlase. See sündmus on unikaalne võimalus viibida alal, kus valmib tallinlaste joogivesi. Ülemiste järve ja seda ümbritseva piirkonna eripära selgitab Tallinna Vee veekvaliteedi juht Kristiina Soovik. 

Kuidas on sündinud Ülemiste järve jooksu traditsioon? 

Tallinna Vee jooks ümber Ülemiste järve on pikkade traditsioonidega sündmus – tänavu leidis aset 52. jooks, mis toimub sanitaarkaitsealal Ülemiste järve ääres. Mõistame avalikku huvi järveäärse piirkonna vastu ja tervislikke eluviise toetava ettevõttena oleme säilitanud võimaluse kord aastas Ülemiste sanitaarkaitsealal sportimas käia, rakendades kogu tähelepanu piirkonna hoidmiseks ja turvalisuse tagamiseks.

Jooksu korraldajad paluvad alati kõigilt jooksjatelt mõistvust ja hoolivust piirkonna tundliku eripära suhtes. Sanitaarkaitseala on erilise järelevalve ja kaitse all, kuna järv on meie põhiline joogivee allikas – toodame puhast joogivett ligi 500 000 Tallinna piirkonna elanikule.

Miks on Ülemiste järve territoorium suletud?

Vastavalt Veeseadusele on tegemist sanitaarkaitsealaga, mis tähendab, et selles piirkonnas on tegevused piiratud, tuleb vältida veekogu kvaliteedi halvenemist, vähendada inimtegevuse mõju veekeskkonnale, soodustada vee kestlikku kasutamist ning tagada pinna- ja põhjaveevarude pikaajaline kaitse.

Tallinna piirkond on Eesti suurim veetarbijate piirkond ja on tähtis, et saaksime olla veendunud joogivee puhtuses. Kui järve territoorium oleks avatud, inimesed käiksid seal ujumas, keegi ujutaks koera, keegi peseks autot – ilmselt ei tahaks keegi tegelikult sellist vett juua, isegi kui see on läbinud väga põhjaliku puhastusprotsessi. Praeguse jätkusuutliku teenuse ja eeskujuliku veekvaliteedi taga on hulk inimesi, strateegilist tööd ja teadust, igapäevast jälgimist ja hooldust. Joogiveele kehtivad väga kõrged kvaliteedistandardid ja nende tagamiseks ongi piirkond sanitaarkaitsevööndina suletud.

Miks on järve äärde lubatud Tallinna Vee jooks ümber Ülemiste järve ning aeg-ajalt toimuvad lahtiste uste päevad ja õppused?

Ülemiste järve jooks ja ka kord-paar aastas toimuvad lahtiste uste päevad on pikkade traditsioonidega seotud sündmused, kus tutvustame kogukonna harimise eesmärgil joogivee tootmisega seotud tegevusi, sealhulgas Ülemiste järve sanitaarkaitseala. Usume, et koos teadmusega kasvab ka kogukonna üksmeel ja koostöö järve sanitaarkaitseala olulisuse ning hoidmise osas.

Sanitaarkaitsealale võib lubada külastajaid ajutiselt ning piiratud ulatuses, kui tagatakse veehaarde ja vee kaitse.

Õppuste läbiviimine elutähtsa teenuse osutajana aitab meil arendada praktilisi oskuseid, end täiendada ja harjutada koostööd ka teiste asutustega. Lisaks aitavad õppused reageerimisvõimet parandada ning meie oma kriisiplaane testida. Õppuste kaudu saab tuvastada ja hinnata võimalikke riske ning võtta kasutusele meetmeid nende maandamiseks.

Kas tulevikus võib toimuda muutuseid ja järv saaks olla kõigile avatud?

Puhas joogivesi on suur rikkus, mis meil Tallinnas kasutada on, ning Ülemiste järv on selle peamine allikas. Paljudes maailma linnades on joogiveega juba praegu kitsas või see ei vasta kõigile puhtuse kriteeriumitele. Oleme Tallinna Vees alati oluliseks pidanud avatust, niipalju kui see võimalik on, säilitades meie põhitegevuste ohutuse. Oleme veendunud, et on hädavajalik jätta Ülemiste järve ümbrus sanitaarkaitsealaks ning kaitstud territooriumiks. Veeallikate kaitsmine aitab säilitada veevarustuse jätkusuutlikkust, tagades puhta vee kättesaadavuse ka tulevastele põlvkondadele.