Kui suvi möödus suvilas ja linnakodus vett ei kasutatud, on enne veetarbimise taasalustamist soovitatav torustik loputada. Pikka aega torudes seisnud vesi ei pruugi enam olla joomiseks sobilik.
„Kui korteri või eramu torudes on vesi seisnud nädalaid, võivad tekkida soodsad tingimused bakterite kasvuks. Seetõttu tuleks esmalt avada kõik kasutuseta olnud kraanid ning lasta veel voolata. Loputamiseks kuluv aeg sõltub kinnistusisese torustiku suurusest, kuid umbes 30 minutit on piisav, et seisev vesi asenduks värske joogiveega,“ ütles Tallinna Vee veekvaliteedi juht Kristiina Soovik. Samuti on soovitatav tühjendada soojaveeboilerid, mis on pikalt kasutuseta seisnud, ning vajadusel need puhastada.
Vee-ettevõtted saadavad igal aastal vastavad soovitused ka suvevaheajal olnud koolidele ja lasteaedadele, et nad loputaksid kasutuseta seisnud torustikud läbi enne õppetöö algust.
Tallinna Vesi hoolitseb selle eest, et pealinna veetorustikes (kokku 1200 km) oleks veekvaliteet ööpäevaringselt kõrgel tasemel. Tänavu esimesel poolaastal võttis Tallinna Vesi oma klientide veekraanidest 1552 veeproovi, mis vastasid 100% ulatuses kõigile joogivee kvaliteedinõuetele.
Kvaliteetse joogivee pakkumiseks viiakse Ülemiste veepuhastusjaamas läbi mitme-etapiline puhastusprotsess, milleks kulub kokku 17 tundi.
Puhta kraanivee tagab efektiivne veepuhastusprotsess, veevõrgu regulaarne seire ja pidevad ennetavad hooldustööd.
„Veetorustike hoolduses oleme alates eelmisest aastast kasutanud peamiselt uudset jääpesu tehnoloogiat. Selle meetodi abil puhastasime mullu Tallinnas 140 km ja tänavu esimese kuue kuuga 54 km veevõrku,“ ütles Soovik. Veetorustike jääpesu on Põhjamaades ainulaadne hooldustehnoloogia, mis põhineb vee ja söögisoola lahusest jäähelveste massi valmistamisel ning selle pumpamisel läbi torustiku. Veetorustike ennetav hooldus aitab torustikest eemaldada sinna aastate jooksul kogunenud setteid ja seeläbi hoida joogivee kvaliteeti veevõrgus kõrgel tasemel.
Sooviku sõnul saavad ka tarbijad ise parima veekvaliteedi nautimiseks kaasa aidata. Joogivee kvaliteeti mõjutab märkimisväärselt majasisese torustiku olukord – vanemad metalltorud kipuvad roostetama, mille tulemuseks võib olla kollane või pruunikas kraanivesi. „Erinevad setted loovad omakorda soodsa pinnase bakterite kasvuks, seega tasub torustikku, aga ka kraane ja segisteid regulaarselt hooldada,“ lisas ta.