GALERII: Tallinna Vesi ja EKA tudengid rajasid veepumplatele tänavakunsti

Tallinna Vesi viis ellu projekti, mille käigus kaunistati neli Tallinnas asuvat veepumplat Eesti Kunstiakadeemias õppivate noorte tänavakunstiteostega.

Tallinna Vee varahaldusdirektori Tarvi Thombergi sõnul oli projekti eesmärgiks linnaruumi rikastamine ja noortele tänavakunstnikele väljundi pakkumine. „Veepumplatel on linnaruumis praktiline eesmärk – nad ei paista silma eristuva arhitektuuriga, kuid tegemist on veeteenuse tagamiseks vajalike hoonetega. Kahjuks näevad nii veepumplad kui ka teised analoogsed linnades olevad abihooned sageli inetud välja, sest need on ära soditud. Andsime noortele tänavakunstnikele võimaluse tuua linna vaheldust ja silmailu ning tõestada, et hästi teostatud grafiti pakub kõigile rõõmu,“ selgitas Thomberg projekti tausta. Ta lisas, et nii noored kunstnikud kui Tallinna Vee töötajad loodavad väga linlaste hoidvale suhtumisele neisse pumplatesse – nii saab tänavakunst veel pikalt kõigile möödujatele silmailu pakkuda.

Tänavakunstiga kaunistatud veepumplad asuvad Tallinnas aadressil Vilde tee 132a, Võsa tee 26a, Sepa 30 ja Veeriku 1.

Vilde tee 132a asuva veepumpla teose autor on Emili Eskel, kes sai “Vilde purk” nime kandva teose ideed luues inspiratsiooni veepumpla arhitektuurist – see on ümar, silindrikujuline ehitis, mille kunstnik kujundas klaaspurgiks, kus sees ujuvad kuldkalad.

Veeriku 1a tänavakunstiteose ‘’Hedo-part’’ autor on Johannes Adrik, kes soovis veepumplal kujutada veega seotud looma või lindu. „Valisin projekti põhimotiiviks pardi. Märksõnad, mis mulle mere ja veega kõige enam seonduvad, on rahulikkus ja voolavus. Vaatlejal on võimalik luua seoseid pardi kui veelooma ja ka tema kehahoiakuga edasiantava sõnumiga. Part – veelind, kes enamiku oma elust viibib erinevate veekogude läheduses. Kehahoiak – rahulik, pingevaba ja voolav, iseloomustab vee füüsilisi omadusi. Tahtsin, et juhuslik möödakäija märkaks teost ja seda vaadates tekiks temas logelemise tunne, soov või meeldetuletus võtta elu ka ise vabamalt,“ rääkis Adrik oma töö sünnilugu.

Sepa 30 veepumpla kaunistanud Aurelia Grace Talmon kirjeldas oma kunstiteost “Sürreaalne Sepa” järgmiselt: „Sepa tänaval on uued ja uhked oranžikad kortermajad. Teose idee on siduda ühel pool olev meri ja teisel pool asuva elamurajooni esteetika. Sellest valmis sürrealistlik, maaliline kavand. Lamav meretaat puhkab, valvates Tallinna linna ja kõiki peresid, kes sellest hoonest igapäevaselt mööda kõnnivad, et mere äärde jalutama minna.“

Võsa tee 26a asuvale veepumplale tegi Maria Kornjuško kunstiteose nimega „Kevadised veed“. Ta kirjeldas oma ideed järgmiselt: „Vesi on elu algus. Elu maa peal tekkis veest. Kuna meie elu algab lapsepõlvest, siis otsustasin joonistada kõigile lapsepõlvest tuttava tegelase Sipsiku koos Anuga. Paberlaevad sümboliseerivad lapsepõlveunistusi ja vabadusetunnet. Tänavakunst võiks olla arusaadav kõigile, tekitada väga sooje tundeid ja mälestusi.“

AS Tallinna Vesi on Eesti suurim vee-ettevõte, mis teenindab ligi 25 000 kodu- ja äriklienti ning ligi 500 000 lõpptarbijat Tallinnas ja seda ümbritsevates valdades. Tallinna Vesi on noteeritud Nasdaq Tallinna börsi põhinimekirjas. Suurimat osalust ettevõttes omavad Tallinna linn (55,06%) ja energiakontsern Utilitas (20,36%). 24,58% ettevõtte aktsiatest on Nasdaq Tallinna börsil vabalt kaubeldav.