Tallinna Vee läbiviidud joogivee pimetest Baltikumi ja Põhjamaade suurimal jätkusuutlikkuse festivalil Impact Day näitas ootamatuid tulemusi: peaaegu kolmandik sadadest osalejatest ei suutnud eristada kraani- ja pudelivett.
Testi käigus said üle 630 osaleja kolme päeva jooksul proovile panna oma maitsemeeled, et tuvastada kraanivee ja pudelivee erinevusi. 68,7% vastanutest suutsid kraanivee ära tunda. Need, kes kraanivee ära tabasid, kirjeldasid seda kui värskemat, mineraaliderohkemat ja plastimaitseta vett, mis janu paremini kustutab.
Pimetesti eesmärk oli juhtida tähelepanu tõsiasjale, et suur osa maailmas müüdavast pudeliveest on tegelikult kraanivesi, mida inimesed ostavad kõrge hinna eest, suurendades sellega tarbetult plastireostust ja keskkonnakahju. Kuigi Euroopas müüdakse pudeliveena peamiselt allika- või mineraalvett, näitavad Euromonitor Internationali andmed, et maailmas tervikuna on ligi 60% müüdavast pudeliveest tavaline kraanivesi.
Tallinna Vee keskkonnateenuste juht Maris Pever rõhutab, et kraanivee peamised eelised on selle soodne hind ja keskkonnasõbralikkus. 1 liiter kraanivett on pudeliveest 500 korda odavam. Kui pudelivee hind koos pandiga on Eestis umbes 1,08 eurot liitri kohta, siis Tallinna kraanivee hind tavatarbijale on täna 2,24 eurot kuupmeetri kohta. Sisuliselt saab 2,24 euro eest täita tuhat joogipudelit.
Ligi 90% pudelivee hinnast on seotud plastpudeli tootmise, transpordi ja reklaamimisega, mitte vee kvaliteediga. “Iga kord, kui ostate pudelivett, maksate tegelikult plasti ja selle tootmise eest,” lisas Pever.
Lisaks on pudelivee tootmine märkimisväärse keskkonnajalajäljega. Väljaande Natural Society andmetel kulub ühe 0,5-liitrise plastpudeli valmistamiseks sama palju energiat kui 1000 liitri kraanivee tootmiseks. Toidu tootmist uuriv mittetulundusühing Food Print on leidnud, et ühe plastpudeli valmistamiseks kulub umbes 5,3 liitrit vett, mis teeb pudelivee tootmise äärmiselt raiskavaks. Kraanivee eeliseks on ka see, et 1 liitri kraanivee tootmine tekitab 173 grammi vähem CO2 võrreldes sama koguse pudelivee tootmisega.
Naftakasutus suurendab samuti keskkonnakoormust – ühe plastpudeli valmistamiseks kulub ligikaudu 0,25 liitrit naftat. Seetõttu on joogivee tarbimine otse kraanist või korduvkasutatavatest pudelitest üks tõhusamaid viise oma igapäevase keskkonnamõju vähendamiseks.
Hoolimata nendest faktidest kasvab pudelivee turg endiselt. Eelmisel aastal koguti Eestis taarana kokku üle 300 miljoni veepudeli. “Mõelge, kui palju ressursse kulub sellises koguses pudelite tootmiseks ja ringlusesse võtmiseks. Kraanivee joomine on oluliselt odavam ja väiksema keskkonnajalajäljega,” rõhutas Pever.
AS Tallinna Vesi on Eesti suurim vee-ettevõte, mis teenindab ligi 25 000 kodu- ja äriklienti ning ligi 500 000 lõpptarbijat Tallinnas ja seda ümbritsevates valdades. Tallinna Vesi on noteeritud Nasdaq Tallinna börsi põhinimekirjas. Suurimat osalust ettevõttes omavad Tallinna linn (55,06%) ja energiakontsern Utilitas (20,36%). 24,58% ettevõtte aktsiatest on Nasdaq Tallinna börsil vabalt kaubeldav.