Põhja-Tallinnas alanud ehitustööde käigus rajab Tallinna Vesi Lahepea tänava piirkonda mereäärse settetiigi, mille eesmärk on üleujutuste vältimine ja Läänemere puhtuse tagamine.
Tallinna Vee torustike planeerimise ja ehituse juhi Marti Vaksmanni sõnul tuleneb vajadus uute sademevee lahenduste järele kliimamuutustest. „Viimastel aastatel oleme järjest rohkem kogenud äkilisi suure sademehulgaga valingvihmasid, mis tekitavad linnakeskkonnas üleujutusi. Ka tänavune suvi on seni näidanud oma vihmast poolt,” nentis Vaksmann.
Settetiik on üks lahendustest, mille Tallinna Vesi rajab suurenenud sademete kogusega toimetulemiseks. See kogub ja puhastab sademevee enne merre suunamist, tagades seeläbi Läänemere puhtuse.
Stroomi rand ja selle lähiala on kaardistatud kui üleujutusriskiga piirkond. Mere äärde rajatav settetiik on esimene omataoline – settetiigi väljavoolule projekteeritud spetsiaalset klapid kaitsevad tiiki ja piirkonna sademeveesüsteemi juhul, kui mereveetase peaks tõusma.
Lisaks settetiigile uuendatakse kogu piirkonna sademeveesüsteem. Rekonstrueerimisprojekt sai alguse eelmisel aastal, mil uuendati Kolde puiesteel Putukaväila ja Ehte tänava vaheline torustik. Tänavu juulis algas projekti teine etapp, mille raames rajatakse Lahepea tänava piirkonda settetiik ja vahetatakse välja 1,5 kilomeetrit sademeveetorustikku Merimetsa pargis ja Stroomi haljasalal, alates Kolde puiesteest kuni Lahepea tänavani.
Vaksmanni sõnul ei ole paduvihmad ainult suvehooaja probleem. Näiteks puhastati tänavu jaanuaris Paljassaare reoveepuhastusjaamas rekordilised 6,3 miljonit kuupmeetrit reovett, mida oli aasta varasemaga võrreldes ligi poole rohkem. See oli viimase viie aasta rekordkogus. „Piirkonda üle 90 aasta tagasi ehitatud sademeveelahenduste planeerimisel pole arvestatud tänaste kliimamuutustega. Intensiivsete sademetega toimetulekuks tuleb süsteemi kaasajastada. Üleujutused on nii pealinnas kui ka teistes linnades tekitanud mitmeid probleeme ja seetõttu oleme Tallinnas asunud intensiivsemalt sademeveesüsteeme arendama,“ rääkis Vaksmann.
Kolde sademeveekollektor on üleujutuste ennetamiseks strateegilise tähtsusega kogu Põhja-Tallinna jaoks, kuna selle kaudu toimub sademevee ärajuhtimine mitmelt tänavalt: Kolde puiestee, Sõle, Putukaväil, Ehte, Paavli ja lähiajal ka Ristiku ja Härjapea. Praegune sademeveekollektor ehitati 1934. aastal ning selle seisukord ja läbilaskevõime ei vasta enam kaasaegsetele nõuetele ega kliimamuutustest tingitud väljakutsetele.
Vaksmanni hinnangul on üleujutuste vastu võitlemisel kõige tõhusamad kombineeritud lahendused. „Ainult torustikuga või ainult rohelahendustega pole võimalik suursadude ajal vihmavett ära juhtida,“ selgitas Vaksmann, miks rajab Tallinna Vesi lisaks uuele torustikule ka settetiigi. „Sademeveega tekkivaid probleeme saab ennetada efektiivsemalt ja väiksemate kuludega, kui kasutada lahkvoolset sademeveetorustikku koos sobiva rohelahendusega.“
Settetiigi ja sademeveesüsteemi rajamisel säilitatakse olemasolev haljastus nii suures mahus kui võimalik. Lisaks istutatakse projekti käigus täiendavalt ligi 300 puud ja põõsast.
Ehitustööde ajal on liiklemine Lahepea tänava ja Stroomi ranna piirkonnas tagatud alternatiivsete teede kaudu. Ajutised liikluskorralduse vahendid suunavad jalakäijaid ja rattureid ohututele marsruutidele. „Palume mõistavat suhtumist linnaelanikelt, kellele põhjustavad ehitustööd ajutisi ebamugavusi – investeering sademeveekollektori uuendamisse ja settetiigi rajamisse loob pikaajalise lahenduse, mis aitab tulevikus kaitsta Põhja-Tallinna kodusid ja infrastruktuuri üleujutuste eest,“ kinnitas Vaksmann.
Projekti rahastab osaliselt Keskkonnainvesteeringute Keskus Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondi meetme kaudu, mis katab kuni 55% kuludest. Tööd teostab VH Ehitusteenused OÜ ning kogu projekt valmib 30. juuniks 2026.
Galerii: rekonstrueerimise ja settetiigi fotod Kolde pst ehitustöödest