BÖRSITEADE | Tallinna Vee müügitulu oli esimeses kvartalis 16 miljonit eurot

AS-i Tallinna Vesi müügitulu oli 2025. aasta esimeses kvartalis 16 miljonit eurot, kasvades tarbimismahtude tõusu ja aasta teises pooles toimunud hinnamuudatuse mõjul.

Võrreldes 2024. aasta esimese kvartaliga oli müügitulu 5,9% võrra suurem. Tulu äriklientidele osutatud veeteenustest oli Tallinna Vee põhitegevuspiirkonnas 2025. aasta esimeses kvartalis 4,16 miljonit eurot, mida on 2,8% võrra vähem kui eelnenud aastal. Eraklientidele osutatud veeteenustest laekunud müügitulu kasvas esimeses kvartalis võrreldes eelnenud aasta sama ajaga 17,6% võrra ja moodustas 7,3 miljonit eurot. Need trendid müügitulu puhul on seotud seadusest tuleneva kohustusega ühtlustada teenuse hind era- ja äritarbijatele.

Ettevõtte puhaskasum oli 2025. aasta esimeses kvartalis 3,44 miljonit eurot, mida on 0,43 miljoni võrra rohkem kui eelnenud aasta samal perioodil. Puhaskasumit mõjutas veeteenuse hinna muudatus ja Euribori langusest tulenevad väiksemad intressikulud.

Tallinna Vesi liigub uute investeeringute, näiteks koostootmisjaama käivitamise toel järjest kestlikuma tegevusmudeli ja oma keskkonnamõju vähendamise suunas. “Esimeses kvartalis tootsime koostootmisjaamas reoveepuhastuse käigus tekkivast biogaasist 2,2 GWh energiat, mis aitab vähendada kulusid 250 000 euro võrra ja hoida veeteenuse hinda tarbijate jaoks taskukohasena,” märkis Tallinna Vee tegevjuht Aleksandr Timofejev.

Ettevõte jätkas esimeses kvartalis plaanipäraseid investeeringuid taristu tulevikukindluse suurendamiseks ja elutähtsa teenuse toimepidevuse tagamiseks. Kogu tänavuseks planeeritud investeeringute maht ulatub 61 miljoni euroni. “Investeeringud on olulised veetaristu jätkusuutlikkuse tagamiseks ning muutunud kliimatingimustes hakkamasaamiseks – näiteks tõid erakordselt tugevad vihmasajud jaanuaris reoveepuhastusse tavalisest poolteist korda suurema veekoguse. Linnaelu tõrgeteta toimimise kindlustamiseks on vaja jätkata investeeringutega lahkvoolse sademeveesüsteemi arendamiseks,” selgitas Aleksandr Timofejev. Tema sõnul kulmineerub nii vee-, kanalisatsiooni- kui ka sademeveesüsteemide rajamine ja rekonstrueerimine suvekuudel, kusjuures kõiki töid püüab ettevõte teha liiklust ja linnaruumi toimimist võimalikult vähe häirides.

2025. aastal jätkuvad investeeringuprojektid puhastusjaamades, nii näiteks paigaldati esimeses kvartalis pumplatesse avariigeneraatorid, mis on vajalikud teenuse toimepidevuse tagamiseks ulatusliku elektrikatkestuse korral.

Reoveepuhastusjaamas täiendatakse puhastusprotsessi, selleks rekonstrueeritakse reoveepuhastusjaamas olemasolevad võred ning paigaldatakse uued võred peapumplasse. Sellega paraneb võimekus eemaldada prügi juba esmases puhastusetapis, muutes efektiivsemaks kogu puhastusprotsessi.

2025. aasta esimeses kvartalis oli kraanivee kvaliteet sarnaselt eelmise aastaga väga kõrgel tasemel, vastates 100% ulatuses kõigile kvaliteedinõuetele. „Teeme igapäevaselt tööd selle nimel, et tagada meie klientidele ja tarbijatele väga kõrge kvaliteediga kraanivesi. Läbi aasta oleme jätkanud olulisi investeeringuid veevõrku ning veetorustiku puhastamist jääpesu tehnoloogia abil – aastaga on sel meetodil puhastatud üle 140 kilomeetri torustikke,“ selgitas Timofejev. Esimeses kvartalis valmis Tallinna Vee kodulehel katkestuste kaart, kust tarbijad saavad ülevaate plaanilistest ja avariilistest veekatkestustest, jääpesu piirkondadest ning ajutiste veepaakide asukohast.

2025. aasta esimeses kvartalis jätkas Tallinna Vesi veeteenuse kui elutähtsa teenuse toimimispõhimõtete ning kraanivee joomise kasulikkuse tutvustamist avalikkusele. Lisaks osaleti kõrgkoolides toimuvatel karjäärimessidel, et tutvustada töö- ja praktikavõimalusi ettevõttes.

Tallinna Vee pikaajaline tegevus keskkonnasäästu ja kestlikkusega seotud suunal sai hea vastukaja märtsis avaldatud Kantar Emori uuringus, kus ettevõte tõusis kõige rohemeelsemate taristuettevõtete esiviisikusse.

Kvartali jooksul algasid ettevalmistused enam kui poolesaja avaliku joogiveekraani avamiseks, mis jäävad tallinlaste käsutusse maist kuni oktoobrini.

2025. aasta esimeses kvartalis oli Paljassaare reoveepuhastusjaamas puhastatud heitvee kvaliteet parem, kui heitveele kehtestatud nõuded ette näevad. Puhta Läänemere säilitamiseks kasutab ettevõte tõhusaid puhastusprotsesse, mille abil eemaldati 2025. aasta esimese kvartali jooksul reoveest rohkem kui 240 tonni prahti, 40 tonni liiva, 479 tonni lämmastikku ja 59 tonni fosforit.

Veekadude osakaal veevõrgus vähenes aasta esimeses kvartalis aastataguse 16,55 protsendiga võrreldes 15,88 protsendi tasemele. Veekadude taseme madalal hoidmiseks tehakse veevõrgus pidevat online-seiret ning jätkatakse plaanipärast veevõrkude rekonstrueerimiskava.

2025. aasta esimese kvartali lõpuks oli Tallinna Vesi uuendanud ligi 7 kilomeetrit torustikke, üle poole sellest (4 km) kinnisel meetodil.

Esimeses kvartalis jätkusid eelmisel aastal alanud tööd Lastekodu tänaval ning Paljassaare teel ja Kopli tänaval. Koostöös Tallinna linnaga algasid tööd Värvi, Mustjõe ja Vesivärava tänaval, kus sademeveetorustik on oluline nii Rail Balticu terminali ja Peterburi tee sademevee kanaliseerimiseks kui ka üleujutuste leevendamiseks valingvihmade korral Järvevana tee autotunnelis. Sõle tänaval toimus Põhja-Tallinna jaoks olulise veemagistraali rekonstrueerimine.

Eraldi tähelepanu pöörati lahkvoolse kanalisatsiooni rajamisele, mis võimaldab sademevee eraldamist reoveest, nii et seda ei oleks vaja suunata reoveepuhastusjaama.

Tütarettevõtte Watercom alustas aasta alguses torustike rekonstrueerimist uue seadmega, mis võimaldab rekonstrueerimist läbi viia kinnisel meetodil ehk ilma kaevikuta. Peamised tööd uue meetodiga seisavad ees kevadsuvisel perioodil.

2025. aasta esimese kvartali lõpuks oli Tallinna Vesi paigaldanud nutiarvestid 67 protsendile oma klientidest. Ettevõte plaanib hiljemalt 2026. aasta lõpuks asendada kõikide oma teeninduspiirkonna klientide veearvestid nutiarvestitega. Uued arvestid edastavad infot veetarbimise kohta, andes võimaluse tuvastada kliendi torustikul tekkinud lekke võimalikult vara. See hoiab keskkonda ja minimeerib veeavariist tingitud võimalikke kahjusid varale.

AS Tallinna Vesi on Eesti suurim vee-ettevõte, mis teenindab ligi 25 000 kodu- ja äriklienti ning ligi 500 000 lõpptarbijat Tallinnas ja seda ümbritsevates valdades. Tallinna Vesi on noteeritud Nasdaq Tallinna börsi põhinimekirjas. Suurimat osalust ettevõttes omavad Tallinna linn (55,06%) ja energiakontsern Utilitas (20,36%). 24,58% ettevõtte aktsiatest on Nasdaq Tallinna börsil vabalt kaubeldavad.

Loe börsiteadet siit