Tallinna Vesi rajas Paljassaarde koostootmisjaama, mille abil toodetakse reovee puhastusprotsessi käigus tekkivast biogaasist kogu reoveepuhastusjaamas vajaminev soojusenergia ja pool elektrienergiast.
Tallinna Vee tegevjuhi Aleksandr Timofejevi sõnul võimaldab Paljassaare reoveepuhastusjaama territooriumile rajatud koostootmisjaam toota energiat äärmiselt keskkonnasõbralikul viisil, väärindades reoveepuhastuse kõrvalprodukti – reoveesetet – biogaasi tootmiseks. “Eelmisel aastal alanud testperiood tõestas, et reoveesette kääritamisel tekkivast biogaasist on võimalik edukalt oma tarbeks energiat toota ja hoida nii ettevõtte tegevuskulud kontrolli all. Koostootmisjaama ja varasemate tehnoloogiate abil oleme testperioodil saanud toota ligi 12 000 MWh soojusenergiat ja 8100 MWh elektrienergiat aastas. See katab täielikult Paljassaare reoveepuhastusjaama soojusvajaduse ja ligi poole elektrivajadusest,” selgitas Timofejev. Tema sõnul on praegu käimas biogaasi tootmise arendamine, sest koostootmisjaama täielik võimsus ei ole veel ammendatud.
Tallinna Vee koostootmisjaamas toodetakse energiat mahus, mis kataks ligikaudu 3800 keskmise kodumajapidamise aastase elektrivajaduse. “Testperioodi edukas lõpetamine ja koostootmisjaama käivitamine märgib olulist verstaposti meie kestlikkuse eesmärkide täitmisel,” sõnas Timofejev. “Testperioodi tulemused on olnud väga julgustavad – suudame katta kogu reoveepuhastusjaama soojusvajaduse ja pool elektrivajadusest kohapeal toodetud energiaga. See on ringmajanduse põhimõtete suurepärane praktiline rakendus,” lisas ta.
Kääritatud setet töödeldakse kvaliteetseks haljastusmullaks, mida Tallinna Vesi pakub tasuta kõigile huvilistele.
Elektri- ja soojusenergia tootmiseks renoveeriti Paljassaare reoveepuhastusjaamas kaks biogaasi tootvat metaantanki. Kahe metaantanki renoveerimisse investeeriti ligi 4 miljonit eurot, koostootmisjaama rajamine maksis lisaks 2,4 miljonit eurot.
Aleksandr Timofejevi sõnul on Tallinna Vee eesmärk liikuda järjest kestlikuma tegevusmudeli suunas, vähendades ettevõtte keskkonnamõju ja CO₂ jalajälge. Oma hoonetes ja tootmisprotsessis on Tallinna Vesi võtnud kasutusele 100 protsenti taastuvatest allikatest toodetud elektrienergia.
Lisaks hakkab Tallinna Vesi 2026. aastal koos Utilitasega kasutama reovee soojusenergiat keskkonnasõbraliku kaugkütte tootmiseks. Selleks rajatakse Tallinna Vee Paljassaare kinnistule reovee soojuspumbajaam.
AS Tallinna Vesi on Eesti suurim vee-ettevõte, mis teenindab ligi 25 000 kodu- ja äriklienti ning ligi 500 000 lõpptarbijat.
Fotod: Erlend Štaub