AS Tallinna Vesi alustas teavituskampaaniat „WC ei ole prügikast“, mille eesmärgiks on linlastele selgitada, et tualettpotist ei tohiks alla lasta muid jäätmeid peale vee, reovee ning tualettpaberi.
Paljassaare reoveepuhastusjaama juhi Andres Pikkeri sõnul eraldatakse jaamas igal aastal reoveepuhastuse käigus ligikaudu 700-800 tonni prügi. „See tähendab, et Tallinna ja selle lähiümbruse elanikud viskavad kanalisatsiooni keskmiselt kaks tonni prügi ööpäevas,“ märkis Pikker.
Kanalisatsioonitorud on mõeldud selleks, et juhtida ära vett, reovett ja tualettpaberit, seega võib kõik muu tekitada torustikes ummistusi. „Näiteks muutuvad toidurasv ja õlid tahkeks ning ladestuvad torude seintele, salvrätikud tekitavad aga torustikku tihkeid troppe,“ tõi Pikker näite. Ummistused takistavad reovee edasivoolu torustikus ning seetõttu tungib reovesi välja kõige madalamatest kohtadest, nagu keldrid ja kaevud. Nii satub reovesi kõnni- ja sõiduteedele ning aedadesse. Ummistuste ning nende tagajärgede likvideerimine on kulukas ja aeganõudev.
Lõbusa üleskutsega „Ära tee troppi!“ annab AS Tallinna Vesi linnapildis ning ühistranspordis teada kasulikest nippidest, kuidas vältida kanalisatsiooniummistusi. Kampaania kestab jaanipäevani ning selle raames esineb Tallinn kaubanduskeskustes ka Torukunstnik, kes maagia abil näitab inimestele, mida kõike on kanalisatsioonist aastate jooksul leitud.
Andres Pikkeri sõnul lasevad inimesed kõige sagedamini WC-potist veega alla toidujäätmeid ja hügieenitarbeid. „Samas leidub ka neid, kes peavad sobilikuks kassiliiva, vanade ravimite ja kemikaalide, patareide ning mänguasjade tualetti viskamist,“ lisas Pikker.
Kõige silmatorkavamate asjade sekka, mida reoveest aegade jooksul leitud on, kuuluvad aga Pikkeri sõnul hoopis suuremõõdulised asjad nagu autorehvid, madratsid ja diivanid. „Ilmselgelt ei ole need kanalisatsiooni sattunud läbi WC-poti, kuid tõenäoliselt on see ikkagi juhtunud inimtegevuse tulemusel,“ ütles Pikker.
Ummistuste vältimiseks soovitab AS Tallinna Vesi paigaldada WC-sse prügikasti. See aitab vältida probleemi, kuhu tualetis tekkinud prügi panna. Söögitegemisel tekkinud rasvajääkidel tuleks lasta jahtuda ning koguda hiljem suletavasse anumasse, mille võib visata prügikasti. Kui WC kipub ummistuma, on esimeseks päästevahendiks kuum vesi ja vaakumpump.
Uudised